Czy szczenięta potrzebują witamin: objawy niedoboru witamin. Kiedy i jak uzupełnić odżywianie szczenięcia witaminami

Czy szczenięta potrzebują witamin: objawy niedoboru witamin. Kiedy i jak uzupełnić odżywianie szczenięcia witaminami

Skąpe lub niewłaściwe karmienie rosnącego psa, brak przydatnych substancji i minerałów może powodować beri-beri i szereg chorób, takich jak krzywica, dysplazja kości, duszność i szkorbut.

Dlatego w młodym wieku szczeniak musi otrzymać witaminy – niezastąpione składniki, których organizm sam nie może produkować.

Kiedy musisz zacząć dawać szczenięta witaminom. Czy dla zdrowych psów potrzebne są dodatkowe substancje?

Witamina jest zawsze przepisywana chorym zwierzętom domowym, a także zwierzętom o obniżonej odporności. Wielu właścicieli zastanawia się, czy witaminy są potrzebne, jeśli szczenię jest zdrowe i używa naturalnego pokarmu. Weterynarze zgadzają się, że nawet najbardziej uniwersalne domowe jedzenie nie może zastąpić pokarmu, który pies otrzymałby w naturalnym środowisku. Rozpoczęcie uzupełniania pokarmu mikroelementami od ósmego tygodnia życia dziecka.

Kolejna rzecz, jeśli chodzi o wysokiej jakości suchą żywność lub konserwy. Wiarygodni producenci dodają wszystkie przydatne substancje do takiej zbilansowanej diety, eliminując potrzebę dodatkowych witamin i suplementów. Jednak kupując zwykłe niedrogie karmy dla psów, nie można mieć pewności, że zwierzę otrzymuje wystarczającą ilość niezbędnych mikroelementów.

Awitamina u szczeniąt i jej objawy

Brak witamin może powodować rozwój niedoboru witamin, co pociąga za sobą zmniejszenie funkcji ochronnych organizmu i pojawienie się poważnych patologii. Szczyt choroby występuje zwykle w okresie nieaktywnego słońca – zimy i wczesnej wiosny. Jego przyczyną są niezrównoważone odżywianie, zaburzenia w przewodzie pokarmowym, inwazja robaków, infekcje i leki. W grupie ryzyka znajdują się również szczenięta, które wcześnie utraciły mleko matki.

Każdy początkujący hodowca psów powinien nauczyć się rozpoznawać pierwsze oznaki niedoboru witamin:

• opóźnienie wzrostu;

• pojawienie się łupieżu, swędzenia;

• zmiana struktury skóry;

1

• łzawiące oczy;

• utrata włosów;

• letarg i senność;

• odmowa jedzenia lub anomalie smakowe (na przykład jedzenie ziemi);

• niższa temperatura ciała.

Jeśli pojawią się te objawy, należy skontaktować się z weterynarzem.

Jakie witaminy i minerały są potrzebne szczeniętom

Dla prawidłowego rozwoju psa w okresie aktywnego wzrostu konieczne jest regularne przyjmowanie niezastąpionych użytecznych składników.

Witaminy

Retinol (witamina A) jest ważny dla zdrowia oczu, kości, tkanek skóry i błon śluzowych. Korzystne jest podawanie w postaci naturalnego beta-karotenu. Niedobór prowadzi do wyczerpania, skłonności do zapalenia płuc, utraty włosów, krzywicy, patologii wzroku i węchu. Podczas pierzenia wzrasta zapotrzebowanie organizmu na retinol.

Witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, metabolizmu, produkcji wymaganej liczby czerwonych krwinek, prawidłowego tworzenia rezerwy energetycznej. Mała zawartość leku charakteryzuje się problemami przewodu żołądkowo-jelitowego (biegunka, wymioty), niedokrwistością i zaburzeniami psychicznymi.

Witamina E chroni komórki i jest odporna na przedwczesne starzenie. Jej brak prowadzi do naruszeń układu rozrodczego. Tokoferol reguluje metabolizm hormonów, kreatyny i węglowodanów i jest silnym przeciwutleniaczem. Jego nieobecność zagraża dystrofią mięśniową i chorobami sercowo-naczyniowymi.

Witamina D jest odpowiedzialna za utrzymanie zawartości wapnia we krwi. Wapń z kolei jest ważny dla tworzenia kości. Dlatego brakowi witaminy D prawie zawsze towarzyszą zaburzenia rozwoju szkieletu. Uwaga, proszę! W ciepłym sezonie, kiedy słońce jest najbardziej aktywne, podawaj lek z dużą ostrożnością. Jego nadmiar prowadzi do deformacji żuchwy i zwapnienia ważnych narządów.

Witamina K jest nieodzownym pomocnikiem. Zapewnia dobre krzepnięcie krwi, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, poprawia stan tkanek zębów i wchłanianie wapnia. Brak witaminy może wywołać rozwój cukrzycy.

Mikroelementy i kwasy tłuszczowe

Drugim poważnym problemem karmienia szczeniąt jest brak substancji mineralnych, takich jak wapń i fosfor. Te elementy mają szczególne znaczenie dla rozwoju szkieletu. Podczas gdy dorosły pies o wadze 30 kg wymaga około 1,7 g takiego materiału kostnego na dzień, szczeniak o wadze do 10 kg potrzebuje 5 g dziennie. Wielu mistrzów, wykonując dietę, często nie bierze pod uwagę tego faktu, co prowadzi do zaburzeń wzrostu.

Kluczem do lśniących włosów i zdrowej skóry są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm zwierzęcy nie syntetyzuje. Ich źródłem jest olej rybny i oleje roślinne: siemię lniane, wiesiołek, krokosz, konopie i czarna porzeczka. Aby wprowadzić te składniki do kanału, należy postępować przez cały rok. Dzienna dawka oleju z ryb dla szczenięcia nie powinna przekraczać 180 mg na kilogram wagi, Omega 6 – 36 mg / kg. Kwasy podawane są razem z żywnością.

Jeśli specjalista wyznaczył Twojego zwierzaka do przyjmowania suplementów naprawczych, nie spiesz się, aby pobiegać za nimi do apteki. Leki “ludzkie” nie są zaprojektowane, aby zaspokoić potrzeby psów. Kup te leki, których potrzebujesz w specjalistycznych sklepach zoologicznych.

Jak dać szczeniakowi witaminy

Najważniejsze, że każdy właściciel powinien wiedzieć, że przedawkowanie witamin jest bardziej niebezpieczne niż ich niedobór. Nigdy nie zwiększaj ilości wskazanej w instrukcji, aby uzyskać szybki wynik. Kursy wstępne nie powinny trwać dłużej niż jeden miesiąc. Dzieci w wieku 2-6 miesięcy są podawane przez 2 tygodnie, a następnie obowiązkowo pięciodniowa przerwa. Nie jest konieczne jednoczesne wypuszczanie zwierzęcia ze wszystkimi mikroelementami i substancjami pożytecznymi – może to spowodować hiperwitaminozę.

Próby zdobycia szczenięcia w celu przełykania witamin nie zawsze są uwieńczone sukcesem. Najczęściej dzieci po prostu wypluwają pigułki bez smaku. Najłatwiejszym sposobem oszukania zwierzęcia jest ukrywanie go w kawałku mięsa, mielonego mięsa lub ulubionego przysmaku. Jeśli ta metoda nie zadziała, otwórz usta zwierzęcia, umieść pigułkę lub kapsułkę na korzeniu języka, zamknij szczęki, przechyl lekko głowę do tyłu i poczekaj, aż pies przełknie. Nie zapomnij pochwalić swojego zwierzaka!

Podejmując decyzję, czy dodać składniki odżywcze do wartości odżywczych, nie angażuj się w działalność amatorską. Tylko weterynarz może ustalić, czy twój szczeniak potrzebuje witamin, przepisać dawkę i podać niezbędne zalecenia dotyczące częstotliwości przyjmowania i zgodności leków. Pamiętaj, że nadmiar pociąga za sobą nie mniej poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzęcia niż beri-beri.

1
Ссылка на основную публикацию
2019