Co powinienem zrobić, jeśli kociak nie je i nie pije? Jaki jest powód i jak pomóc kotkowi, jeśli nie je i nie pije

Co powinienem zrobić, jeśli kociak nie je i nie pije? Jaki jest powód i jak pomóc kotkowi, jeśli nie je i nie pije

W domu pojawiła się wzruszająca puszysta grudka. Teraz właściciel odpowiada za swoje zdrowie i prawidłowe odżywianie. Nagła porażka kotka od jedzenia i picia jest zawsze powodem do niepokoju.

Rozumiemy powody i dowiadujemy się, kiedy możesz spróbować samemu znaleźć klucz do problemu i kiedy należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Kociak nie je i nie pije, powodem jest adaptacja do nowego domu

Kilka godzin temu grał ze swoimi braćmi i siostrami pod opieką kociej mamy, a teraz nagle znalazł się w zupełnie nieznanym miejscu. Dzieciak przeraża wszystko – głośne i ostre dźwięki, dziwne zapachy, niezwykłe przedmioty i ludzi wokół. Koty są ogólnie zestresowane. Silny strach, przeprowadzka do nowego miejsca, może tymczasowo pozbawić ich apetytu. Dlatego, jeśli pierwszego dnia mały kot ignoruje proponowane jedzenie i chowa się w odległym kącie, nie panikuj od razu. Spróbuj znaleźć podejście do przestraszonego zwierzęcia. A jeśli jeszcze się nie skontaktuje, daj mu czas na samopoczucie.

W nowym domu kociak nie wie jeszcze, gdzie jest jego miska. Małe jest mało prawdopodobne, aby znaleźć drogę do kuchni, głodny. Na początku woda i jedzenie powinny być trzymane bliżej miejsca, w którym dziecko się usadowiło. Kiedy zaczyna dobrze jeść, możesz nauczyć go jeść w wyznaczonym kącie.

Ważne jest, aby zapytać poprzednich właścicieli o to, co kociak je. Niezwykłe jedzenie może również prowadzić do odmowy jedzenia. Spróbuj najpierw dać dziecku znane jedzenie. Zwróć uwagę na miskę. Koty są bardzo wrażliwe na zapachy. Być może powód, dla którego kotek nie je i nie pije, jest pokryty specyficznym zapachem materiału, z którego wykonany jest koci talerz. Często zapach chemiczny ma plastikowe miski. W takim przypadku spróbuj użyć ceramicznych naczyń do karmienia kota.

Co jeśli mały kotek nie może jeść i pić?

Zdarza się, że małe mruczenie jest zbyt wcześnie ekskomunikowane przez kotkę. Doświadczeni hodowcy zwierząt rasowych dają kociak nowym właścicielom nie wcześniej niż 3 miesiące, kiedy już wie, jak się samemu zjadać, jest przyzwyczajony do określonego jedzenia. Jeśli kot został zabrany z kota całkowicie malutki lub po prostu znalazł dziecko na ulicy, prawdopodobnie po prostu nie jadł niczego poza mlekiem matki. Dzieciak nie wie, jak wydostać się z miski. Co więcej, nie ma nawyku picia wody.

Co powinienem zrobić, jeśli kociak nie je i nie pije? Jaki jest powód i jak pomóc kotkowi, jeśli nie je i nie pije

Taki kot będzie musiał być karmiony mlekiem z pipety lub butelki ze smoczkiem. Ponadto zaleca się stosowanie specjalnego zamiennika dla mleka kota. Wtedy możesz stopniowo przyzwyczaić kociaka do zjadania z miski, jeść mokre jedzenie. Dobrym sposobem jest oferowanie dziecku pokarmu z ręki, czasami pomaga on kociętom w rozpoczęciu jedzenia.

Kociak nie je i nie pije – co zrobić, kiedy usłyszeć alarm?

Poszukując przyczyny odmowy jedzenia i picia, należy dokładnie ocenić stan i zachowanie kociaka. Jeśli zwierzę po prostu nie chce jeść – ten. Ale niechęć do picia wody w połączeniu z ogólnym letargiem, apatią jest bardzo niepokojącym objawem.

1

Właściciel musi zwrócić uwagę na następujące kwestie:

• powtarzające się wymioty, nawet z wody;

• kotek ciągle leży i nie wstaje, oddycha ciężko;

• zwierzę ma mętne oczy;

• futro stało się wyblakłe, splątane, wygląda nieporządnie;

• intensywne ślinienie;

• brzuch ma żołądek, kilka dni nie ma stolca lub, przeciwnie, stał się częsty i płynny;

• oznaczony zrzut z oczu i dziobek.

Obecność jednego lub więcej z tych objawów w połączeniu z niechęcią kociaka do jedzenia i picia stanowi poważny powód pilnego wezwania lekarza.

Kotek nie je i nie pije, przyczyną jest choroba

Jeśli odmowa jedzenia i wody trwa dłużej niż jeden dzień i towarzyszą jej inne objawy lękowe, najprawdopodobniej kotek jest chory na coś. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli puszysty został zabrany z ulicy lub kupiony na “targu ptaków”. Hodowcy rodowodowi kociaków sprzedają za pomocą paszportu weterynaryjnego i zestawu zalecanych szczepień. Nikt nie zaszczepił kota ulicznego, a szansa złapania infekcji wśród zabłąkanych jest bardzo wysoka. Ponadto małe zwierzęta są słabsze niż dorośli i nie mają jeszcze odporności na choroby.

Jeśli więc kotek nie będzie dobrze jadł, przyczyną może być robak. Pasożytowanie w ciele powoduje ciężkie zatrucie. Kotik traci na wadze, jest chory i wymiotuje, nie chce jeść, ale picie zaczyna się od więcej. Jest spowolnienie, ciężki oddech, luźny stolec, obrzęk brzucha. W takim przypadku wymagana jest pomoc weterynarza. On zabierze lek, który pomoże pozbyć się pasożytów.

Odmowa jedzenia i wody może oznaczać zatrucia, ciężkie przeziębienia, procesy zapalne w organizmie, a także niebezpieczne choroby wirusowe, takie jak panleukopenia (dżuma), a nawet wścieklizna. W ostrym procesie zakaźnym stan zwierzęcia gwałtownie się pogarsza, temperatura może wzrosnąć do 40-41 stopni, kotek słabnie, oddycha ciężko, nie chce lub nie może wstać i całkowicie odmawia jedzenia.

Należy pamiętać, że kociak jest nadal bardzo mały, a przy poważnych chorobach szybko go osłabia. Na przykład w wyniku zarazy kota umiera 90% młodych zwierząt. Dlatego, aby pomóc dziecku jak najszybciej, odwlekanie może kosztować życie.

Podsumujmy: co zrobić, gdy kociak nie je i nie pije

Przede wszystkim musisz uważnie obserwować zwierzę. Jeśli nie ma innych niepokojących objawów, możesz spróbować zmienić jedzenie, miskę, zminimalizować stresujące sytuacje.

Ale jeśli stan niemowlęcia jest problemem, a właściciel nie może sam się rozgryźć, nie marnuj czasu, zadawaj pytania na wszelkiego rodzaju forach. Konieczne jest natychmiastowe zabranie zwierzęcia do weterynarza lub zaproszenie do domu lekarza. Egzaminy i testy w pełnym wymiarze godzin pomogą zidentyfikować dokładną przyczynę dolegliwości i niezwłocznie zalecą leczenie. Jeśli lęk nie zostanie potwierdzony, profesjonalny lekarz wyda zalecenia dotyczące prawidłowego odżywiania. I upewnij się, że zwierzę jest zdrowe, nigdy niepotrzebne.

1
Ссылка на основную публикацию
2019