Otras – príčiny, symptómy, diagnóza, liečba

Otras - príčiny, symptómy, diagnóza, liečba

Otras mozgu ktoré spôsobujú dlhodobé poškodenie jeho funkcií v dôsledku poranenia hlavy, v ktorom samotný mozog nedostáva fyzické poškodenie. Pokiaľ ide o svoj vývoj, lekári dnes nie sú úplne jasné, ale všeobecne sa verí, že sa prejavuje ako dôsledok narušenia spojení medzi nervovými bunkami, hlavne funkčnými. Medzi kraniocerebrálnymi poraneniami je mozgová mŕtvica najčastejšou podmienkou.

Otras – príčiny

Príčinou otrasenia môžu byť modriny (ohnisko), mŕtvica, niektoré náhle pohyby. Najčastejšie sa vyskytuje počas dopravných nehôd; pri domácich, priemyselných a športových úrazoch; za trestných okolností.

Otras – príznaky

Otras sa môže prejaviť jedným vracaním, rýchlym dýchaním, rýchlosťou alebo spomalením pulzu, ktorý sa rýchlo normalizuje. Môže sa tiež zmeniť a rýchlo sa vrátiť k normálnemu krvnému tlaku, avšak niekedy môže zostať zvýšený po dlhú dobu, pretože otrasy sú obvykle sprevádzané stresovými faktormi. Zmena telesnej teploty nie je typická pri pretrepaní.

Po obnovení vedomie otrasu mozgu je podozrivý z bolesti hlavy, závraty, slabosť, hučanie v ušiach, návaly tepla, potenie, pocit nepohodlia a poruchy spánku. Tiež sa prejavuje bolesťou v pohybe očí, divergenciou očných bulbov pri pokuse čítať. Zlepšenie celkového stavu obetí sa obvykle vyskytuje jeden až dva týždne po poranení.

Otras – diagnóza

Na diagnostikovanie otrasov sú dôležité informácie o okolnostiach úrazu. Ak existuje podozrenie na otras mozgu, vykoná sa röntgenový vyšetrenie krčnej chrbtice a lebky, aby sa vylúčili zlomeniny a trhliny v lebke a posun cervikálnych stavcov. To je dôležité, pretože s takouto traumou je potrebné sa uistiť o jej uzavretom charaktere, aby nedošlo k mozgovému krvácaniu a mŕtvici.

Encefalografia a echoencefaloskopia sú povinné, aby sa zabezpečilo, že z mozgových ciev nie sú žiadne skryté lézie.

Pri ťažkých zraneniach je predpísaná počítačová tomografia na vykonanie kompletného vyšetrenia mozgu.

Taktiež sa uskutoční vyšetrenie fundusu, počas ktorého oculista skúma stav ciev a optický nervový disk, aby sa zabránilo krvácaniu a lamelárnemu hematómu.

Otras – liečba a prevencia

Čo sa nezdá ľahké zranenia s podozrením na otras mozgu obete by mali byť okamžite prevezený do nemocnice na ďalšie diagnostiku pomocou röntgenu a ďalších vyšetreniach s použitím špeciálneho vybavenia.

1

V akútnom období sa obete liečia na neurochirurgickom oddelení. Povinné je odpočinok po dobu 5 dní. S priaznivým klinickým priebehom a bez komplikácií je pacient hospitalizovaný počas 7 až 10 dní, potom sa ambulantná liečba vykonáva 2 týždne.

Cieľom liečenia pre otras mozgu je normalizácia z jej funkčných procesov a odstránenie príznakov, ako je bolesť hlavy, závraty, úzkosť a nespavosť. Spravidla sa to dosiahne vymenovaním analgetík, sedatív a hypnotik.

Spolu s tým často vykonávajú cievnu a metabolickú terapiu, čo umožňuje rýchlejšie zotavenie poškodených funkcií mozgu.

Tiež menovať multivitamíny a tonikum.

Hlavná profylaxia otrasov je:

– používanie ochrannej pokrývky hlavy (prilby) pri cvičení určitých športov (bojové umenia, futbal, hokej, kolieskové korčuľovanie, cyklistika atď.);

– používanie bezpečnostných pásov v aute;

– odstránenie nebezpečných faktorov domácnosti (vadný nábytok, rozliate kvapaliny na podlahe, preplnené chodby a chodby atď.).

1
Ссылка на основную публикацию
2019