Goiter – príčiny, symptómy, diagnóza, liečba

Goiter - príčiny, symptómy, diagnóza, liečba

struma (druhé meno struma) – skupina ochorení spojených s ohniskovými novotvary v štítnej žľaze. Výskyt negatívnych dôsledkov ochorenia závisí skôr od hormonálneho zázemia, nie od miesta a veľkosti nodálneho nádoru.

Moderná medicína rozlišuje nasledujúce morfologické formy gotiky: nodulárny koloidný stúpač, malígne nádory v štítnej žľaze, ako aj folikulárne adenómy. Okrem toho je škrabák klasifikovaný podľa miesta: normálny, prstencový, retrosternálny, dystopický (chudák koreňového jazyka alebo ďalší podiel štítnej žľazy).

Goiter – príčiny choroby

Veda ešte nestanovila presné príčiny hniloby. Je známe, že významnú úlohu pri vzniku ochorenia hrá genetická predispozícia, ako aj nedostatok jódu v tele. Predpokladá sa však, že goiter nastáva kvôli kombinovanému účinku niekoľkých negatívnych faktorov. Patria sem nasledujúce:

– energetická insuficiencia (dedičná alebo získaná);
– rôzne ochorenia vnútorných orgánov;
– nepriaznivé prostredie.

Goiter – príznaky choroby

Formácie súvisiace so štítnou žľazou sú spravidla malé a zanedbateľné. Osoba si nemusí všimnúť ich prítomnosť.

Navyše môžu byť diagnostikované tieto symptómy brušnej dutiny:
– pocit bolesti v krku alebo plnosť krku;
– ťažkosti s dýchaním a prehĺtaním;
– zvýšená srdcová frekvencia a pulz;
– potenie a strata hmotnosti;
– stav depresie, únava;
– nervozita.

Goiter – diagnostika choroby

Primárnou diagnózou bolesti je palpácia žľazy. Keď je zistený nádor, je predpísaný ultrazvuk na určenie presnej veľkosti a objemu štítnej žľazy.

V prípade, že sa nachádza palpácia a ultrazvuk s priemerom 1 cm alebo viac, je predpísaná biopsia s jemným ihlovým odsávaním. Pri menšej veľkosti miesta sa tento postup vykonáva iba vtedy, ak je podozrenie na malígny nádor. Kombinácia ultrazvuku a biopsie umožňuje výrazne zvýšiť informatívnosť štúdií.

Ak je goiter príliš veľký a je umiestnený stagnujúcim spôsobom, potom hrozí jeho posun a kompresia dýchacieho traktu. V takejto situácii sa röntgenové vyšetrenie hrudníka a pažeráka predpisuje s kontrastným báriom. Podrobnejšia diagnóza retrostennárskych úderov sa niekedy používa na zobrazovanie magnetickou rezonanciou.

1

Goiter – liečba a prevencia

Vo väčšine prípadov, goiter nevyžaduje lekárske alebo chirurgické zákroky, pretože choroba nemá žiadny patologický význam pre telo. Stačí, aby sledovali priebeh ochorenia a raz ročne podstúpili ultrazvuk a všeobecné vyšetrenie štítnej žľazy.

V prípade veľkého brucha, ktorý vedie ku kompresnému syndrómu alebo k zmenám vzhľadu, je potrebné znížiť funkčné zaťaženie štítnej žľazy. Takéto ošetrenie umožní pracovať so železom v normálnom režime, teda neobsahuje dodatočné rezervy, ktoré vedú k výskytu novotvarov. Liečba je znížená buď na užívanie hormonálnych liekov alebo na elimináciu vplyvu patogénnych faktorov na telo.

Zhubné formácie sú diagnostikované v 5% prípadov. V tejto situácii môže liečba pozostávať z chirurgického odstránenia nádoru alebo z použitia konzervatívnej farmakoterapie. Stojí za zmienku, že chirurgický zákrok neodstraňuje príčiny bolesti chrbta, takže je dôležité znížiť vplyv patogénnych faktorov vedúcich k nástupu ochorenia.

Prevencia hrubého čreva sa obvykle znižuje na zvýšenie podielu jódovaných potravín v strave.

1
Ссылка на основную публикацию
2019